Galeria na Kole - 7 lutego 1991 r. - Tłusty Czwartek - godz. 17.00 : Pani Ewa Kostrzyca kierowniczka Galerii przywitała, częstując pączkami, panie chętne do tkania oraz Zenię Szczepaniak - instruktorkę tkactwa - absolwentkę Szkoły Tkackiej im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanym. Tak się zaczęło. To jest dokładna data urodzin PENELOPY.

Od 22 lat spotykamy się regularnie raz, potem dwa a nawet trzy razy w tygodniu. Przez naszą pracownię przewinęło się wiele pań i powstało prawie 500 tkanin. Nasze spotkania,  to nie tylko tkanie, to także wymiana poglądów na każdy temat, trochę plotek, dużo żartów i humoru.

Od 1995 r. można spotkać się z PENELOPĄ również w Starych Babicach (a obecnie w Borzęcinie Dużym). Razem tworzymy silną grupę. Organizujemy latem plenery, na których mamy okazję lepiej się poznać, dużo tkać i dużo się śmiać.

 Od początku istnienia pracowni bierzemy udział w konkursach zarówno warszawskich jak i ogólnopolskich. Nasze prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane.

W 2001 roku pracownia została przeniesiona z Galerii na Kole do Domu Kultury na ulicy Obozowej.

Bardzo dużo zawdzięczamy naszej Kochanej Zeni, którą, z wielkim smutkiem, pożegnałyśmy na zawsze w maju 2012r.  Dziękujemy Ci Zeniu za te wszystkie wspólne lata, za godziny spędzone przy sztalugach, za Twoją życzliwość i uśmiech.

PENELOPA jest dla nas najwspanialszą przygodą. Tutaj mamy okazję zaprzyjaźnić się z liczną grupą wyjątkowych osób.

Naszą pracownię, ponad 8 lat prowadziła Bogusia Gołacka. Dużo się dobrych rzeczy wydarzyło w tym okresie.

Zdobyłyśmy wiele nagród w  konkursach ogólnopolskich i ogólnowarszawskich. W 2013 i 2016 roku zostałyśmy uhonorowane nagrodą "Złote Czółenko" dla najlepszego w Polsce koła tkaczy amatorów.

Dwukrotnie miałyśmy przeprowadzki pracowni do innych pomieszczeń. To było duże logistyczne wyzwanie- pakowanie, rozpakowywanie, segregacja wełny itp.

Aż nadeszła wiosna 2021 roku i znowu dużo się działo. Bogusia zrezygnowała z prowadzenia pracowni. Ale zachęciła Monikę Rosińską do przejęcia tej roli.

I tak Monika została naszą instruktorką.

Spotkania , z powodu pandemii, były mocno ograniczone . Utrudniało to prowadzenie przygotowań do jesiennych uroczystości z okazji 30-lecia istnienia Pracowni Penelopa. Utrudniało ale nie uniemożliwiło. Zaangażowane w przygotowania były wszystkie koleżanki- z Babic i z Warszawy.

Pod koniec września 2021roku odbył się wernisaż i wystawa prezentująca nasz 30 letni dorobek.

Również we wrześniu, nasza koleżanka Małgorzata Książek, dołączyła do Moniki Rosińskiej i  została drugą instruktorką Penelopy

Po uroczystościach trzydziestolecia znowu czekały nas przenosiny  pracowni.

Teraz spotykamy się , mamy nadzieję , że na stałe, na ulicy Obozowej 85. 

Naszą pracowni prowadzi już samodzielnie tylko Małgorzata Książek.

Koleżanki z Babic nadal spotykają się  w Borzęcinie.